TopTenHotels

Blog TopTenHotels

Jak otworzyć hotel?

Wstępną koncepcję zapewne już masz. Chcesz otworzyć ekonomiczny obiekt w dużym mieście? A może rodzinny pensjonat na Mazurach? Pięciogwiazdkowy hotel w górach? Niezależnie od tego, jaki jest pomysł, hotelarstwo to branża, w którą warto inwestować! Niezmiennie od kilkunastu lat w Polsce powstaje coraz więcej obiektów, ale również jest coraz większy popyt na takie usługi. Od czego zacząć?

Jak opracować koncepcję hotelu?

Zanim zaczniesz myśleć o kupnie działki, inwestycjach i kategoryzacji, warto dobrze przemyśleć koncepcję hotelu. To od niej będzie zależał jego standard, ilość pokoi czy oferowane usługi – a to wszystko ma wpływ na końcowe koszty. Wiele informacji o potrzebach swojego rejonu możesz znaleźć na przykład w badaniach ruchu turystycznego. Wiedza o tym, kto, dlaczego i na jak długo przyjeżdża do danego miasta czy województwa jest bardzo ważna!

Jakie formalności przed otwarciem hotelu?

Do wybudowania hotelu potrzebujesz właściwie tylko działalności gospodarczej. Pamiętaj o tym, że projekt musi spełniać wymogi sanitarne, przeciwpożarowe i budowlane! Podejmując decyzję o tym, jaki obiekt chcesz otworzyć, masz do wyboru: hotel, motel, pensjonat, camping, schronisko i schronisko młodzieżowe. Zarówno hotele i motele muszą posiadać przynajmniej 10 pokoi, z czego większość jedno- i dwuosobowych. Hotele ponadto powinny oferować gościom usługi dodatkowe, na przykład gastronomiczne.

Dalszym krokiem jest zaszeregowanie obiektu, czyli uzyskanie odpowiedniej oceny. To krok, który jest płatny, a koszty zależą od kategorii i ilości gwiazdek. Dla hoteli są to kwoty od 600 zł (za obiekty jedno- i dwugwiazdkowe) do 1500 zł. Następnym krokiem jest wpisanie do ewidencji obiektów hotelarskich, prowadzonej przez marszałka województwa.

Jak napisać biznes plan hotelu?

Biznes plan to dokument, który przydaje się nie tylko do uzyskania dotacji lub kredytu, powinien również stanowić podstawę jakichkolwiek działań. Odpowiednie jego przemyślenie i opracowanie będzie mapą, która pomoże Ci w wielu innych dziedzinach – rekrutacji, wystroju wnętrz czy nawet opracowaniu menu w restauracji.

Co powinno znaleźć się w takim biznes planie? Przede wszystkim, nie należy być zbyt optymistycznym! Być może w Twoim rejonie turystów pojawia się coraz więcej, a dodatkowo zamierzasz oferować gościom usługi spa – tylko czy to na pewno przepis na sukces? Zacznij od analizy SWOT i konkurencji. Zgromadź jak najwięcej danych, które pozwolą Ci realnie określić przewidywaną sprzedaż.

Punkty, jakie powinien szczegółowo omawiać każdy biznes plan hotelu to: opis i charakterystyka lokalu, oferowane usługi, struktura organizacyjna, analiza swojego obiektu, jak i konkurencji, strategia marketingowa, początkowe koszty, planowane wydatki i przychody.

Co należy zrobić przed otwarciem hotelu?

Na pewno wiesz, że praca nad całą organizacją i promocją obiektu powinna rozpocząć się wiele miesięcy przed jego oficjalnym otwarciem. Kluczowych pracowników, takich jak dyrektora hotelu, warto zatrudnić nawet na pół roku przed rozpoczęciem działalności. Jeśli planujesz restaurację hotelową, nasze porady o rekrutacji w gastronomii znajdziesz tutaj.

Promowanie hotelu również powinno się zacząć na kilka miesięcy wprzód. Warto złożyć wniosek w Urzędzie Marszałkowskim o promesę zaszeregowania obiektu – dzięki temu jeszcze przed otwarciem będziesz mógł korzystać z nadanej ilości gwiazdek. O tym, jak reklamować hotel online przeczytasz tutaj.

Potrzebujesz wsparcia?

Jeśli potrzebujesz pomocy przy zakładaniu hotelu, zapraszamy do kontaktu na office@toptenhotels.pl – nasi eksperci uczestniczyli w niejednym otwarciu i mają szerokie doświadczenie we współpracy z różnymi obiektami.

Zespół Top Ten Hotels

Doradcy TopTenHotels

Prowadzisz Restaurację, Hotel, Bar? 
Spotkaj się z naszym doradcą i s
prawdź w jakich obszarach możemy Ci pomóc.