TopTenHotels

Blog TopTenHotels

Wyposażenie, które ułatwi życie szefowi kuchni

Dzisiaj opowiem o wyposażeniu, które warto wykorzystywać w kuchni bo najzwyczajniej ułatwia życie szefowi kuchni. Na początku urządzenie, które zna już pewnie każdy szef kuchni, chociaż zdarza mi się jeszcze bywać na kuchniach, na których załoga nie do końca wie co to i dlaczego?? Mowa oczywiście o szybkoschładzarce. Jak to działa? Po zakończonej obróbce termicznej, możemy nasze produkty umieścić w szybkoschładzarce i w krótkim czasie schłodzić je do temperatury ok 4 st. C a następnie umieścić je w komorze chłodniczej przeznaczonej na wyroby gotowe i tak przechowywać nawet kilka dni. Następnie możemy je podgrzać i wydać naszym klientom. Dzięki temu rozwiązaniu, oszczędzamy czas, redukujemy ilość odpadów, oszczędzamy przy zakupach. Rozwinięciem szybkoschładzarki są urządzenia wielofunkcyjne np. NEO, które poza funkcjami szybkoschładzarki mogą być wykorzystywane do rozmrażania, garowania, powolnego pieczenia oraz utrzymywania w temperaturze. 

Kolejną grupą urządzeń, o których warto opowiedzieć to urządzenia ciśnieniowe. Są to wszelkiego rodzaju patelnie, najczęściej wielofunkcyjne bardzo zaawansowane technicznie i oczywiście Steamery. Co dają nam te urządzenia? Najważniejszą cechą wspólną jest skrócenie czasu przygotowania potraw. Przy patelniach redukcja czasu nie jest tak bardzo widoczna, chociaż w zestawieniu z klasyczna patelnią będzie zauważalna. Przy Steamerze natomiast różnica będzie znacząca ze względu na znacznie większe ciśnienie panujące wewnątrz komory.

Kolejnym urządzeniem, o którym chciałbym opowiedzieć jest indukcja a konkretnie trzon indukcyjny. Zdaje sobie sprawę, że większość osób wie jak działa indukcja, dlatego chciałbym tutaj przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie kiedy stosować indukcję i jakie daje nam to korzyści. Indukcje stosujemy wtedy kiedy zależy nam na sprawnej obróbce termicznej, a w naszym lokalu nie posiadamy gazu. Co daje nam zastosowanie indukcji? Daje nam bardzo duzą szybkość działania przy bardzo niewielkim zużyciu energii. Róznica w zużyciu energii jest tak duża, że przy intensywnej eksploatacji może dochodzić nawet do 500 zł/ miesiąc, nie wspominając o znacznie niższej emisji ciepła.

Na koniec chciałbym krótko wspomnieć o szafach chłodniczych do sezonowania mięsa. Nie są to zwykłe szafy chłodnicze. Szafy te zostały zaprojektowane do przebiegu całego procesu dojrzewania mięsa. W szafie takiej mięso powinno dojrzewać kilka do kilkunastu miesięcy. Po tym procesie nadaje się idealnie do grillowania wysokiej jakości steków. 

Wszystkie te mniej lub bardziej nowoczesne urządzenia są bardzo ważne. Nie należy jednak zapominać, że nawet najlepsze urządzenie nie zastąpi nam dobrze przemyślanej i zaprojektowanej kuchni.

Roman Mazur

Doradcy TopTenHotels

Prowadzisz Restaurację, Hotel, Bar? 
Spotkaj się z naszym doradcą i s
prawdź w jakich obszarach możemy Ci pomóc.