TopTenHotels

Blog TopTenHotels

Lokal Bistro

Każde nowo planowane miejsce potrzebuje zdefiniowania, co za tym idzie spójnego planu wiążącego wszystkie aspekty składające się na ostateczny profil restauracji. Założenie jaki rodzaj gastronomii decydujemy się otworzyć  będzie rzutować na szereg ważnych kroków, począwszy od wyglądu wnętrza restauracji, poprzez metraż lokalu, nazwę, aż do ilości i profesjonalizmu zatrudnianych osób. 

Dużą popularność  zdobywają obecnie projekty określane jako bistro.  Jest to dobrze zdefiniowany profil, który przez lata wypracował na europejskim rynku wyjątkowo rozpoznawalny styl i rodzaj usług.

Nie chodzi tu jedynie o sztywną definicję lokalu typu Bistro „(…)niewielki, często zajmujący narożny budynek lokal gastronomiczny, gdzie panuje klimat luźnej elegancji, który odróżnia te lokale od typowych restauracji(…)” 

Co określa klasyczne Bistro i co może i powinno nam zaoferować ?

Śniadania:
Ważny element typowego bistro to możliwość zjedzenia smacznego i świeżo przygotowanego śniadania. Możliwość wyboru między kilkoma daniami śniadaniowymi wspartymi dobrą kawą i innymi napojami pozwala przyciągnąć sporą liczbę gości od rana.   

Domowe Pieczywo:
Jeden z elementów świadczących o kunszcie kuchni pozwalający podbić odbiór miejsca do rangi slow  to pieczywo. Goście doceniają autentyczność pieczywa, którym rozpoczynają swój obiad, kolację czy śniadanie.

Wyroby cukiernicze:
Bistro posiada zwykle w swoich wnętrzach witrynę cukierniczą, w której zaprezentować można wszelkie wyroby. Możliwość naocznego ocenienia i samodzielnego wyboru słodkości wpływa na poczucie komfortu gościa.

Dania a la carte:
Jeden z najważniejszych aspektów, przez pryzmat jedzenia oceniamy restauracje i opiniujemy ją innym. Karta bistro powinna zawierać dania teoretycznie proste. Jednak w obecnych czasach na prostotę składa się masa ważnych elementów takich jak sezonowe produkty, ciekawe połączenia smakowe bazujące w klasyce, podążanie za trendami oraz kreatywność.  

Bar oraz Wino:
Dobrze wyposażony bar oraz szeroka oferta wina połączona z profesjonalną wiedzą na temat obu elementów pozwala odbierać takie miejsce jako autentyczne i godne zaufania.

Kawa i Napoje:
Świadomość picia dobrej kawy nierozerwalnie łączy się z miejscem takim jak bistro. Zwykle kawa towarzyszy każdej wizycie w restauracji począwszy od śniadania poprzez lunch na kolacji kończąc. Kawa uzupełnia wiele rytuałów co za tym idzie jej jakość i sposób wykonania muszą być na wysokim poziomie.   

Nie każdy lokal będzie mógł zaoferować swoim gościom wszystkie elementy, jednak powinien im zapewnić minimum cztery jednocześnie, dbając o technikę i jakość powyższych.  

Jednym z kluczowych czynników wpływających na sukces  bistro jest całościowy obraz komfortu domowego ciepła i przygotowania na indywidualne potrzeby gościa. 

Ewolucja rynku gastronomicznego i potrzeb oraz świadomości klienta sprawiają, że powstają miejsca uniwersalne i jednocześnie wyjątkowe, świadczące wysoką jakość usług za zrównoważoną cenę jak scharakteryzowany powyżej lokal typu bistro.

Grzegorz Birek
Szef Kuchni

Doradcy TopTenHotels

Prowadzisz Restaurację, Hotel, Bar? 
Spotkaj się z naszym doradcą i s
prawdź w jakich obszarach możemy Ci pomóc.