TopTenHotels

Blog TopTenHotels

Live cooking, czyli gotowanie na żywo

Jeszcze 10 lat temu, live cooking widywało się sporadycznie, najczęściej w hotelach wyższej kategorii. Najczęściej było to bardzo prowizorycznie zorganizowane stanowisko, w oparciu o jakiś stół bankietowy na którym kucharz stawiał dwie lub trzy kuchenki indukcyjne nastawne. Pojawiały się też specjalnie skonstruowane stoły jezdne, które w odpowiednim momencie można było postawić w dogodnym miejscu. Przez ostatnie lata, popularność „gotowania na żywo” w bufetach śniadaniowych stopniowo rosła. Dzisiaj niektóre hotele decydują się wykonać stałe stanowisko LC jako integralna część bufetu śniadaniowego. 

Na co zwrócić uwagę przy organizacji stanowiska live cooking

Wentylacja – nie chcemy przecież aby nasi klienci z samego rana przesiąkli zapachami przygotowanych posiłków. Odradzam standardowe okapy wykorzystywane na kuchni. Sugeruje zastosowanie specjalnych rozwiązań wentylacyjnych do tego typu stanowisk: Specjalny okap wiszący, z częścią aktywną kilkadziesiąt centymetrów nad urządzeniami lub okap wbudowany w stanowisko. 

Lokalizacja – dobrze aby live cooking fajnie wpisywał się w bufet śniadaniowy, aby był dobrze widoczny dla wchodzących na śniadanie gości. Należy również pamiętać aby kucharz miał łatwy dostęp do kuchni głównej gdzie będzie mógł szybko zaopatrzyć się w brakujące produkty.

Chłodnictwo – stanowisko LC warto wyposażyć w podstawę chłodniczą aby kucharz najważniejsze składniki śniadania miał zawsze pod ręką

Urządzenia grzewcze – najlepszym rozwiązaniem będą kuchenki indukcyjne. Można przewidzieć też inne urządzenia np. grill jeżeli chcemy wykorzystać LC podczas popołudniowego bankietu lub obiadokolacji. 

Warto przewidzieć też część neutralną, gdzie eksponować możemy wszelkie dodatki np. szczypiorek do jajecznicy. 

Czy warto wyposażyć nasz bufet w stanowisko LC? Osobiście nie wyobrażam sobie śniadania bez możliwości zamówienia świeżo przygotowanego omleta, jajek sadzonych czy jajecznicy. Świadomość tego co jemy i jak to co jemy jest przygotowane, stale wzrasta. Stale wzrasta również ilość hoteli czyli konkurencja. Rozmawiałem z wieloma osobami na ten temat i wiem ze niektórzy po prostu nie chcą tracić czasu na kilkanaście minut oczekiwania. Myślę jednak że warto wstać 10 – 15 min wcześniej i zjeść danie przygotowane na świeżo. W końcu śniadanie to najważniejszy posiłek!

Roman Mazur

Doradcy TopTenHotels

Prowadzisz Restaurację, Hotel, Bar? 
Spotkaj się z naszym doradcą i s
prawdź w jakich obszarach możemy Ci pomóc.