TopTenHotels

Blog TopTenHotels

Wyposażenie, w które warto zainwestować, żeby później zaoszczędzić

Po pierwsze, warto zainwestować w urządzenia renomowanych producentów. Mam na myśli firmy które od kilkudziesięciu lat produkują urządzenia mając na uwadze przede wszystkim ich trwałość i niezawodność. To oczywiście kosztuje. Dlatego przyszły właściciel restauracji często musi dokonać trudnego wyboru: co kupić? Ile wydać? Na co zwracać uwagę?

Na pewno nie polecam kupować najtańszych urządzeń. Cena urządzenia najczęściej wynika z podzespołów użytych do jego budowy. Doświadczenia inżyniera który je zaprojektował. Technologii użytej do jego wyprodukowania. Najdroższe na rynku? Decyzja zawsze należy do kupującego, ale trzeba pamiętać ze zbyt drogie urządzenie może się po prostu nie zwrócić. 

Co zatem wybrać? Najlepiej zainwestować w wyposażenie którego stosunek jakości do ceny wygląda najkorzystniej. Jak to sprawdzić? Trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii: jak długo dany producent jest na rynku, jaka jest dostępność części zamiennych, jak działa serwis a przede wszystkim jak danego producenta czy konkretne urządzenie oceniają użytkownicy?

Dla mnie najlepszą rekomendacją zawsze będzie zadowolony klient który w czasie wielu lat użytkowania nie wydał majątku na serwis i części zamienne. Co z tego że zapłacimy połowę mniej za dane urządzenia, jeżeli za pięć lat musimy ja wymienić na nowe? I tutaj docieramy do sedna sprawy: trwały i niezawodny sprzęt nie psuje się kilka razy w roku powodując utrudnienia w pracy i działa nawet kilkanaście lat. Oczywiście trzeba pamiętać że nawet najlepszy sprzęt można „zajeździć” jak najlepsze auto, jeżeli o niego odpowiednio nie dbamy. Ale na ten temat w osobnym materiale.

Po drugie, warto inwestować w urządzenia zaawansowane technologicznie które oszczędzają nasz czas i pieniądze. Warto przed dokonaniem zakupu porównać parametry danego urządzenia aby upewnić się że w trakcie eksploatacji nie generuje ono dodatkowych kosztów.

Przykładem może być zmywarka, która do umycia takiej samej ilości naczyń zużyje mniejszą ilość wody, a co za tym idzie mniej detergentów oraz mniej energii elektrycznej. Przy pojedynczych cyklach mycia różnice wydawać się mogą niewielkie. Ale jeżeli zsumujemy je i podliczymy w ciągu roku eksploatacji, okaże się że możemy zaoszczędzić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Kupując piec konwekcyjno parowy, oprócz parametrów typowych dla tego typu urządzenia warto zwrócić uwagę na zużycie wody, które może być nawet o 10% niższe, zużycie energii (certyfikat Energy Star) oraz zużycie i cena środków do mycia pieca. Również i w tym przypadku roczna suma oszczędności może okazać się zaskakująco wysoka.

Roman Mazur

Doradcy TopTenHotels

Prowadzisz Restaurację, Hotel, Bar? 
Spotkaj się z naszym doradcą i s
prawdź w jakich obszarach możemy Ci pomóc.