TopTenHotels

Blog TopTenHotels

Architektura Wnętrz – Projektowanie od początku….

Projektowanie wnętrz to osobna gałąź architektury, rządząca się własnymi prawami , wymagająca pełnego zaangażowania , zamiłowania do tworzenia, szeroko otwartej wyobraźni na kreowanie wyjątkowych wnętrz a więc również wyspecjalizowania się w tej właśnie dziedzinie. Nie można oczekiwać, aby urbanista czy architekt projektujący budynek znał się na architekturze wnętrz. Dodatkowo, spotykamy się z opinią że ergonomiczne, funkcjonalne zaprojektowanie wnętrza jest rzeczą łatwą. Tymczasem projektowanie wnętrza jest z reguły dużo trudniejsze do wykonania niż projekt samego budynku z jego właściwym przeznaczeniem. Oczywiście można wyposażyć obiekt wg własnego uznania myśląc, że to jest właściwe i dobrze dopasowane, ale czy potrafili by Państwo dobrać odpowiednie oświetlenie wyliczyć natężenie i ilość odpowiedniego źródła światła?

Również kolor we wnętrzach odpowiednio dobrany jest ponadczasowy i funkcjonalny – projektant wnętrz dobierze go przedstawiając na wizualizacji.
Zadaniem projektanta, oprócz stworzenia pięknej koncepcji jest również dobór odpowiednich produktów, materiałów dzięki czemu zaoszczędzi on czas i pieniądze Inwestora, co jest często bardzo ważnym aspektem współpracy.

Projektowanie dzielimy na etapy:


ETAP 1
Projekt funkcjonalny


ETAP 2
aranżacja wnętrz


ETAP 3
projekt wykonawczy


ETAP 4
wizualizacje


ETAP 5
wykończenie i nadzór


ETAP 6
odbiór


TEMAT 1
Układ Funkcji

Kiedy projektant będzie w posiadaniu precyzyjnych pomiarów pomieszczeń i naniesie je na swój projekt, będzie mógł rozpocząć etap przygotowania koncepcji danego wnętrza, jest to nic innego, jak płaski rzut pomieszczeń, na który nanosi się ściany działowe oraz wszelkie, niezbędne wyposażenie, jakie mają się znaleźć w poszczególnych pomieszczeniach budynku
Pierwszy etap projektowania wnętrza jest najbardziej istotny zarówno dla biura projektowego, jak i dla inwestora. Obie strony w toku kolejnych spotkań powinny ustalić, jakie kwestie są najważniejsze w danych pomieszczeniach. Czasem głównym wyznacznikiem jest nowoczesny wystrój, innym razem inwestor oczekuje wnętrz stylizowanych.

Zadaniem projektanta jest zebranie szczegółowych danych przed przystąpieniem do działań aby stworzyć najbardziej optymalne rozwiązania w budynku , szczególnie w miejscach użytku publicznego (hotel, sala bankietowa).

Jeżeli występuje potrzeba przedstawienia alternatywnych koncepcji projektowych, inwestor nie do końca wie, jak ma docelowo wyglądać wnętrze i jakie ma spełniać funkcje, projektant na podstawie zebranych informacji powinien przedstawić kilka rozwiązań do wyboru zgodnie z jego uwagami.
Na wstępnych spotkaniach ustala się więc wymagania i możliwości klienta, czyli ograniczenia czasowe, kosztowe oraz wytyczne użytkowe, które są kluczowe dla projektanta.

Konieczne jest, aby projektant uwzględnił przy tym założony przez inwestora pułap cenowy. Tylko w ten sposób projekt wnętrza będzie odpowiadał klientowi. Wstępny projekt wnętrza przedstawia układ przestrzenny pomieszczeń, wraz z naniesieniem na nie wszystkich niezbędnych elementów wyposażenia w zależności od przeznaczenia budynku.

Daria Bogacka
projektantka i dekoratorka wnętrz

Doradcy TopTenHotels

Prowadzisz Restaurację, Hotel, Bar? 
Spotkaj się z naszym doradcą i s
prawdź w jakich obszarach możemy Ci pomóc.