TopTenHotels

Blog TopTenHotels

Stoły w obiekcie hotelowym – rodzaje i układ

Stoły w sali bankietowej: rodzaje stołów
Układ stołów zależy od kilku czynników, a w tym przede wszystkim od układu sali bankietowej gdzie odbywa się wesele. Jeśli sala składa się z pomieszczeń wąskich i długich, to najlepiej ułożyć stoły prostokątne w kształcie litery L co niekiedy jest jedynym sensowym i możliwym ułożeniem. Innym typowym i zarazem najbardziej standardowym ułożeniem stołów jest ustawienie w kształcie literki E lub U.

Minimalna szerokość stołu na sali bankietowej nie powinna być węższa niż 90 cm, bardzo wygodnie i dużo miejsca dla dekoracji pojawia się w momencie pojawienia się stołów o szerokości 100 cm, jednak to zależy od możliwości sali oraz od ilości osób, które musimy pomieścić.

Okrągłe stoły są bardzo popularne na całym świecie. Przy okrągłych stołach sala nabiera innego charakteru, staje się bardziej elegancka i wytworna. Nadal wiele osób ma obawy przed takim ustawieniem, ponieważ wydaje się, że nie będzie sprzyjać to integracji między gośćmi, jednak praktyka pokazuje że są to nieuzasadnione obawy.
Większość gości w trakcie zabawy przemieszcza się między stołami i zawsze chętnie podchodzą do innych stołów. Minusem okrągłych stołów jest większy koszt dekoracji, ponieważ bukietów kwiatowych czy innych ozdób będziemy mieli tyle ile jest stołów. Bardzo polecane rozwiązanie dla każdej poważnej uroczystości (przyjęcie weselne, bal, event). Wygląd stołów okrągłych szczególnie na dużych salach balowych nadaje im niesamowitej magii i w pełni oddaje charakter danej uroczystości szczególnie w połączeniu z odpowiednim obszyciem stołu.

Podstawowe informacje:
Średnio na Gościa weselnego powinno się przeznaczyć przy stole ok. 60 cm miejsca. Powinien też być zachowany odpowiedni odstęp od końcowej krawędzi stołu, zazwyczaj jest to ok. 40 cm. Przy standardowym prostokątnym stole weselnym (180×90) pomieścimy 3 osoby.

Stół okrągły na sali zabiera znacznie więcej miejsca od prostokątnego, ale to też zależy od układu sali.
W zależności od średnicy przy jednym stole zmieścimy od 6 do 12 Gości. Okrągłe stoły sprawdzają się przy większych powierzchniach, natomiast prostokątne, gdy sala nie jest zbyt duża, a zaproszonych Gości jest dosyć sporo.

O czym pamiętać?
Na weselach zawsze pojawiają się dzieci. Warto im zatem zaplanować np. oddzielny stół, przy którym będą mogły spędzić czas z rówieśnikami. Dodatkowy stół będzie potrzebny także dla zespołu muzycznego i fotografa.
Starajmy się też usadzając Gości zwrócić uwagę w czyim towarzystwie będą czuli się najbardziej komfortowo. Z biegiem przyjęcia dobrze zaplanowane usadzenie Gości procentować będzie lepszą zabawą i samopoczuciem zaproszonych na wesele.
Szczególnie przy ustawieniu w literę M lub podkowę warto zwrócić uwagę na tzw. przerwy komunikacyjne. Są to odstępy pomiędzy stołami, które ułatwią Gościom poruszanie się po sali.

Sala konferencyjna:
Przy organizowaniu spotkania biznesowego, szkolenia czy konferencji ważnym elementem jest przygotowanie sali, z której będziemy korzystać. Istnieje kilka zasad, które powinniśmy uwzględnić przy ustawianiu stołów i krzeseł dla uczestników spotkania.

By jak najlepiej dotrzeć do publiczności musimy zadbać przede wszystkim o jej komfort. Wiąże się to nie tylko z wygodą krzeseł, ale również tym, aby wszyscy uczestnicy mieli dobrą widoczność sceny czy ekranu. Osoba będąca liderem, prezentująca czy szkoląca innych również powinna mieć wygodną przestrzeń do pracy. Jedną z ważniejszych zasad, o których należy pamiętać, jest uwzględnienie ile osób ma ona pomieścić. Zbyt dużo osób w niewielkim pomieszczeniu zmniejsza swobodę ruchów wszystkich uczestników spotkania. Nie można także przesadzić w drugą stronę, ponieważ zbyt duża przestrzeń rozprasza uczestników szkolenia i nie pozwala na pełne wytłumienie pomieszczenia.

Układ stołów:
Jeśli spotkanie ma mieć charakter warsztatowy najlepszym rozwiązaniem jest wybranie sali, gdzie jest tzw. układ wyspowy. Takie rozwiązanie wykorzystywane jest najczęściej wtedy, kiedy uczestnicy powinni pracować w różnych zespołach, sporządzać notatki, czy korzystać z materiałów w grupie.
Owalny układ stołu sprzyja spotkaniu w mniejszym gronie osób. Natomiast najpopularniejszym sposobem ustawienia stołów podczas szkoleń, które wymagają skupienia uwagi na prezentacji bądź osobie prowadzącej jest podkowa. Jest to najlepsze rozwiązanie podczas bardziej formalnych spotkań. Umożliwia uczestnikom obserwowanie się nawzajem oraz łatwą komunikację. Przy takim ustawieniu stołów zazwyczaj szczytowe miejsca zajmują osoby prowadzące konferencję bądź goście specjalni.
Przy spotkaniach, gdzie nie potrzebne jest tworzenie notatek przez uczestników dobrym rozwiązaniem jest tzw. układ krzeseł teatralny. Pozwala on również na maksymalne wykorzystanie przestrzeni sali. Jest to najczęściej wykorzystywana opcja, gdy chcemy pomieścić jak największą liczbę uczestników. Istnieje również układ tzw. klasowy, gdzie osoby biorące udział w spotkaniu siedzą przy dwuosobowych stołach ustawionych przodem do ekranu.

Wymiary stołów:
Standardowa szerokość stołu konferencyjnego to między 45-60 cm, długość stołu 120-140 cm. Stół powinien być wykonany na stelażu składanym w literę T, stelaż tego typu jest najwygodniejszym i najlepszym rozwiązaniem ze względu na konstrukcję, z której został zbudowany.

Zakup stołów staje się rozbudowanym procesem, gdzie mamy szereg punktów do sprawdzenia. Jednak dzięki temu mamy większą pewność, że dokonany zakup okaże się przemyślaną i dobrą inwestycją.

Daria Bogacka
projektantka i dekoratorka wnętrz

Doradcy TopTenHotels

Prowadzisz Restaurację, Hotel, Bar? 
Spotkaj się z naszym doradcą i s
prawdź w jakich obszarach możemy Ci pomóc.